Informacje 22 września 2016 admin No comments

Oczar wirginijski – Co to jest?

Wiele roślin wykazuje silne oddziaływanie na organizmy ludzi i zwierząt. Nie inaczej jest w przypadku pewnego drzewa, które z pozoru niczym nie różni się od innych drzew.

Charakterystyka

Oczar wirginijski, bo o nim mowa, jest drzewem lub krzewem, którego wysokość waha się w przedziale pomiędzy 2,5 a 8 metrów. Nie jest więc olbrzymem. Jego cechą charakterystyczną jest wygięty pień i długie, pokryte gładką korą, gałęzie. Kwitnie na żółto.

Pochodzi z Kanady oraz ze wschodnich stanów USA, gdzie jest dość powszechnie spotykany w parkach oraz lasach. Nie ma jednak szczególnych wymagań glebowych i klimatycznych, toteż dobrze czuje się i u nas, w Polsce.

Zastosowanie

Oczar wirginijski ma pozytywne oddziaływanie na wiele układów, narządów i procesów zachodzących w ludzkim ciele.

Używany jest jako składnik wielu balsamów do ciała, żeli pod prysznic i mydeł. Ze względu na zawartość flawonoidów i garbników, przyśpiesza procesy regeneracyjne i wygładza skórę.

W medycynie używa się oczaru wirginijskiego do zwalczania stanów zapalnych, liście i korę stosuje się jako środek przeciwbiegunkowy, przeciwkrwotoczny. Ma też działanie ściągające i przyśpieszające gojenie ran, chroni przed promieniowaniem UV i zapobiega atrofii dróg moczowo – płciowych w przebiegu menopauzy.

Istotną informacją jest także to, że oczar zwalcza bakterie zarówno Gram – dodatnie, jak i Gram – ujemne.

Nie sposób wymienić wszystkich właściwości oczaru wirginijskiego. Warto jednak sięgnąć po produkty wytworzone na bazie tej rośliny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *