Informacje 22 września 2016 admin No comments

Oczar wirginijski – Co to jest?

Wiele roślin wykazuje silne oddziaływanie na organizmy ludzi i zwierząt. Nie inaczej jest w przypadku pewnego drzewa, które z pozoru niczym nie różni się od innych drzew.

Charakterystyka

Oczar wirginijski, bo o nim mowa, jest drzewem lub krzewem, którego wysokość waha się w przedziale pomiędzy 2,5 a 8 metrów. Nie jest więc olbrzymem. Jego cechą charakterystyczną jest wygięty pień i długie, pokryte gładką korą, gałęzie. Kwitnie na żółto.

Pochodzi z Kanady oraz ze wschodnich stanów USA, gdzie jest dość powszechnie spotykany w parkach oraz lasach. Nie ma jednak szczególnych wymagań glebowych i klimatycznych, toteż dobrze czuje się i u nas, w Polsce.

Zastosowanie

Oczar wirginijski ma pozytywne oddziaływanie na wiele układów, narządów i procesów zachodzących w ludzkim ciele.

Używany jest jako składnik wielu balsamów do ciała, żeli pod prysznic i mydeł. Ze względu na zawartość flawonoidów i garbników, przyśpiesza procesy regeneracyjne i wygładza skórę.

W medycynie używa się oczaru wirginijskiego do zwalczania stanów zapalnych, liście i korę stosuje się jako środek przeciwbiegunkowy, przeciwkrwotoczny. Ma też działanie ściągające i przyśpieszające gojenie ran, chroni przed promieniowaniem UV i zapobiega atrofii dróg moczowo – płciowych w przebiegu menopauzy.

Istotną informacją jest także to, że oczar zwalcza bakterie zarówno Gram – dodatnie, jak i Gram – ujemne.

Nie sposób wymienić wszystkich właściwości oczaru wirginijskiego. Warto jednak sięgnąć po produkty wytworzone na bazie tej rośliny.

Dodaj komentarz